Aktualności

fot. Daniel Bednarz
06.11.2019

„Ziarno czytelnictwa”. Konferencja prasowa z okazji inauguracji Czytaj PL [relacja i zdjęcia]

Wczoraj w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z okazji inauguracji piątej odsłony akcji Czytaj PL. Wzięli w niej udział: dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, Katarzyna Jakubowiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego, dyrektor marketingu platformy Woblink Paweł Polański oraz pisarz Tomasz Michniewicz. Konferencję poprowadził Konrad Kozłowski z portalu Antyweb.

„Akcja rozpoczęła się w 2013 roku w Krakowie dzięki temu, że Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Dziś ma ona wymiar ogólnopolski czy wręcz ogólnoświatowy” – powiedziała na wstępie Katarzyna Jakubowiak. „Mamy dwanaście tytułów, dziesięć także w audiobooku. Nowe technologie zdobywają świat. Audiobooki to kolejny przykład na to, że literatura może być obecna w różnej formie i może towarzyszyć nam w różnych sytuacjach, choćby zamiast telewizora”.

Dariusz Jaworski przedstawił akcję „Upoluj swoją książkę”, wchodzącą w skład Czytaj PL, a także przybliżył kampanię „Mała książka – wielki człowiek”, w tym jej najnowszą odsłonę, która skierowana jest do przedszkolaków.

„»Upoluj swoją książkę« jest projektem skierowanym do szkół średnich. W tym roku współpracujemy z 1300 szkołami średnimi, co oznacza o 300 szkół więcej niż w ubiegłym roku. W tych szkołach znaleźli się nauczyciele wspierający akcję, ale przede wszystkim uczniowie wcielający się w ambasadorów czytania. Ponadto przygotowaliśmy konkurs na najlepsze filmiki promujące czytelnictwo. To oczywiście wzbogaca i stymuluje akcję, ale istota pozostaje ta sama: ma zakiełkować ziarno czytelnicze” – powiedział dyrektor Instytutu Książki.

Paweł Polański z Woblinku przybliżył działanie aplikacji, a także opowiedział, co stało za tegorocznymi pomysłami: „Nie chcemy mówić o czytaniu jako nudnym procesie, w ogóle nie chcemy mówić o czytaniu jako procesie. Tak narodził się pomysł na Superbohaterów, uosabiających cechy, które rozwija czytelnictwo, jak choćby empatia. Chcemy trafić do ludzi, korzystających z urządzenia, które towarzyszy nam cały czas, czyli ze smartfona”.

Katarzyna Jakubowiak z KBF-u opowiedziała następnie o książkach, które znalazły się w tegorocznej akcji Czytaj PL. Jak co roku do ściągnięcia są pozycje z różnych gatunków literackich, które powinny przyciągnąć szerokie grono czytelników.

Na koniec Tomasz Michniewicz przedstawił swoją książkę Chrobot, którą można przeczytać w ramach tegorocznej edycji.